Profilaktyka po ukąszeniu kleszcza
Kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo niebezpieczną chorobą, która może być nawet śmiertelna. Oczywiście, łatwiej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć. Jeśli kleszcz jest zarażony i powoduje kleszczowe zapalenie mózgu, należy przez miesiąc monitorować swoje samopoczucie.
Który kleszcz jest najbardziej niebezpieczny?
Na świecie występuje kilkadziesiąt tysięcy gatunków kleszczy. Niektóre z nich są całkowicie bezpieczne dla człowieka, inne przenoszą niebezpieczne, a nawet śmiertelne choroby. Kleszcz mieszkający w lasach jodłowych znajduje się na szczycie listy zagrożeń dla ludzi. To właśnie ten owad jest nosicielem wirusa, który wywołuje zapalenie mózgu u ludzi.
Jak dochodzi do ukąszenia przez kleszcza?
Po ukąszeniu kleszcz wstrzykuje do krwiobiegu człowieka substancje znieczulające. Dlatego w momencie ukąszenia osoba nic nie czuje. Od pierwszego kontaktu ze skórą do całkowitego ukąszenia mija około pół godziny. W tym czasie kleszcz ma czas, aby całkowicie zanurzyć swój aparat gębowy w skórze człowieka.
W większości przypadków kleszcz preferuje obszary ciała o miękkiej i cienkiej skórze. Z tego powodu kleszcze najczęściej występują w pachwinach, na szyi i głowie.
Co robić, gdy ugryzie mnie kleszcz? Pierwsza pomoc
Ukąszenie kleszcza jest samo w sobie nieszkodliwe. Przed poszukiwaniem pomocy medycznej należy zdecydować, czy jest ona potrzebna. Jeśli w pobliżu znajduje się placówka medyczna i nie czujemy się na siłach aby usunąć kleszcza samodzielnie, najlepiej zabrać tam pacjenta. Ważne jest, aby spróbować usunąć kleszcza w całości. Należy prawidłowo wyciągać kleszcza, w przeciwnym wypadku rozerwie się, a jego część pozostanie w skórze, a miejsce ukąszenia ulegnie zakażeniu i ropieniu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://zbadajkleszcza.pl/jak-wyciagnac-kleszcza-ze-skory/
Jeśli nie jest możliwa konsultacja z lekarzem, należy usunąć kleszcza samodzielnie. Im dłużej trwa ukąszenie owada, tym większe jest prawdopodobieństwo zakażenia. Kleszcza lepiej jest usunąć za pomocą sznurka lub specjalnych pętli do usuwania tych owadów.
Algorytm postępowania po ukąszeniu kleszcza:
- Delikatnie usuń kleszcza,
- Zastosuj miejscowy środek antyseptyczny w miejscu ukąszenia,
- Zapakuj kleszcze do szczelnego pojemnika,
- Należy skontaktować się z lekarzem w celu zastosowania doraźnej profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu,
- Zabierz kleszcza do laboratorium diagnostycznego.
Czy potrzebna jest immunoglobulina?
Otrzymanie swoistej immunoglobuliny po ukąszeniu jest sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu w nagłych przypadkach. Produkt ten zawiera przeciwciała przeciwko wirusowi, które zwalczają go do czasu, gdy organizm rozwinie własną obronę przed chorobą.
Wstrzyknięcie immunoglobuliny swoistej dla kleszczowego zapalenia mózgu jest metodą zalecaną przez Ministerstwo Zdrowia Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego w przypadku ukąszenia przez kleszcza należy obowiązkowo podać immunoglobulinę. Jeśli dana osoba była wcześniej szczepiona, nie naruszyła schematu i sprawdzono u niej poziom odpowiedzi immunologicznej po szczepieniu przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu – nie ma potrzeby podawania immunoglobuliny.