Filmy na podstawie książek – Nicholas Sparks

Słysząc imię i nazwisko autora, trudno od razu nie skojarzyć go z jednymi z najpiękniejszych powieści romantycznych. Nic więc dziwnego, że na podstawie jego książek, powstało wiele wyśmienitych filmów, które zdobyły serca milionów fanek na całym świecie.

„Pamiętnik”

Zdecydowanie jeden z najpopularniejszych filmów, zrealizowanych na podstawie książki o tym samym tytule. Opowiada on historię Allie, która cierpi na chorobę Alzheimera. Nie pamięta nic ze swojej przeszłości oraz nie rozpoznaje nikogo. Jest jednak jedna osoba, która przychodzi każdego dnia i czyta jej miłosną historię. To mąż Allie, który wierzy, że pewnego dnia, jego żona odzyska pamięć i wszystkie utracone wspomnienia wrócą. Film niezwykły, obrazujący piękno i głębie ludzkich uczuć, zamkniętych na stronicach książki. Pokazujący potęgę prawdziwej pierwszej miłości, która narodziła się między dwójką ludzi, pochodzących z dwóch różnych światów.

„Dla Ciebie wszystko”

Historia tej miłości ma początki jeszcze w liceum. Młody Dawson i Amanda są uczniami tej samej szkoły. On pochodzi z patologicznej rodziny, gdzie alkohol i używki są na pierwszym miejscu, zaś ona z rodziny z tradycjami. Zakochują się w sobie i gdyby nie jedno, tragiczne w skutkach wydarzenie, ich historia potoczyłaby się całkiem inaczej. W wyniku szamotaniny, w którą wplątany jest Dawson, ginie jego kuzyn. Mężczyzna zostaje skazany na cztery lata więzienia. W tym czasie zrywa z Amandą, nalegając, by ta poszła do college’u. Drogi niegdyś szaleńczo w sobie zakochanych osób, spotykają się po ponad dwudziestu latach na pogrzebie zastępczego ojca Dawsona. Czy powiedzenie, że stara miłość nie rdzewieje sprawdzi się i tym razem?

„Ostatnia piosenka”

Film został zrealizowany na podstawie powieści o tym samym tytule. Przedstawia historię Ronnie, zbuntowanej nastolatki, która nie potrafi zaakceptować tego, że jej rodzice się rozwiedli. Zostaje zmuszona przez swoją matkę, by spędzić wakacje z ojcem, z którym nie miała kontaktu od czasu ich rozwodu. W czasie wakacji poznaje Willa, gracza siatkówki plażowej, który od razu wpada jej w oko. Jest on swego rodzaju odskocznią, od rutyny nadmorskiej mieściny, w której spędza wakacje. Film idealnie oddaje klimat książki, podkreślając ważne dla niej wątki. Jest to swego rodzaju historia, która może przydarzyć się każdemu.

„Szczęściarz”

Logan Thibault podczas swojej trzeciej wyprawy do Iraku znajduje zdjęcie pewnej dziewczyny. Kiedy podchodzi do niego, akurat w miejscu w którym stał wybucha bomba. Wierzy głęboko, że to właśnie ona uratowała mu życie i postanawia ją odnaleźć. Udaje mu się uzyskać adres dziewczyny oraz poznać jej imię. Wkrótce zjawia się na progu jej domu z zapytaniem o pracę, ponieważ Beth razem z rodziną prowadzi schronisko dla zwierząt. Pomimo początkowej nieufności, Logan zostaje zatrudniony w schronisku. Dzięki temu, udaje mu się zbliżyć do Beth. Ich romans, z pozoru niewinny, przemienia się w gorące i namiętne uczucie. Czy ich miłość, będzie w stanie przezwyciężyć pojawiające się przeciwności losu? Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści Nicholas’a Sparks’a o tym samym tytule.

filmy, miłość
Źródło: pixabay.com

„Bezpieczna przystań”

To opowieść o kobiecie, która jednego dnia postanawia zmienić swoje życie i spróbować zacząć wszystko jeszcze raz, od samego początku. Ucieka więc od męża alkoholika, który bił ją i znęcał się psychicznie, do małego miasteczka w Karolinie Północnej. Znajduje tam pracę jako kelnerka w lokalnej restauracji i poznaje młodego wdowca – Alexa. Wielkie zauroczenie, stopniowo zmienia się w wielką miłość zwłaszcza, gdy jego dzieci, zaczynają traktować Katie jak własną matkę. Sytuacja się zmienia, gdy Alex odnajduje list gończy za Katie w biurze policji. Wywołuje to wielką awanturę między byłymi kochankami, kończącą się zerwaniem i ucieczką Katie. Pomimo tego, Alex postanawia ja zatrzymać i wyznać miłość. Czy to wystarczy, by zatrzymać ukochaną u swojego boku?

„Szkoła uczuć”

Film powstał na podstawie powieści pt. „Jesienna miłość”. Miał swoją premierę w 2002r, stając się absolutnym hitem. Jest to niesamowicie wzruszająca historia dwójki nastolatków, których nie powinno połączyć uczucie. Ona ambitna i ułożona, córka pastora, on zaś zawadiaka i arogancki przystojniak, myślący, że ma cały świat u stóp. Los sprawia, że ta dwójka zakochuje się w sobie i odnajduje szczęście. Każde z nich na swój sposób, pod wpływem ukochanej osoby, zaczyna się zmieniać. I kiedy wydawałoby się, że piękniej być nie może, stan zdrowia Jamie zaczyna się gwałtownie pogarszać…

Każdy film, który powstaje na podstawie powieści Nicholas’a Sparks’a jest swego rodzaju arcydziełem. Uczy, bawi, wzrusza, ale przede wszystkim pokazuje, co w życiu jest najważniejsze.