Kiedy dziecko powinno zacząć uczyć się obcego języka?

Znajomość obcego języka jest cenna. Przydaje się m.in. w pracy, czy też w podróży. Mówi się, że im szybciej rozpocznie się naukę, tym lepiej. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Kiedy dziecko powinno zacząć się uczyć języka obcego i czy rzeczywiście najmłodszym przychodzi to łatwiej?

Czy dzieci łatwiej uczą się języków?

Prawdą jest, że wczesna nauka języka gwarantuje dobrą wymowę. Mózg dziecka, podobnie jak i narządy mowy – zachowują plastyczność dla wczesnych faz rozwoju do około dziesiątego roku życia. Dzięki temu łatwiej przychodzi im wymawianie dźwięków, które nie są obecne w ojczystym języku.

To samo dotyczy pamięci. Im dzieci są młodsze, tym mają lepszą pamięć i większą łatwość powtarzania ze słuchu. Ze względu na brak przyzwyczajeń i ciągłą naukę języka ojczystego, dzieci przyswajają język obcy tak, jak język ojczysty.

Aby nauka była nie tylko skuteczna, ale również przyjazna dla dziecka, warto wziąć pod uwagę zapisanie go do szkoły językowej. Może to być zarówno angielski online, jak i angielski w Warszawie, czy innej miejscowości w Polsce.

Kiedy rozpocząć naukę języka u dziecka?

Kiedy zatem warto rozpocząć naukę języka obcego? Wielu nauczycieli jest w tej kwestii zgodnych. Proponują, by naukę rozpocząć jeszcze przed 3. rokiem życia. Nie ma jednak sensu wprowadzać żadnych lekcji przed ukończeniem 3 lat. Jeśli maluch nie jest w stanie w miarę swobodnie porozumiewać się w języku ojczystym, nie będzie w stanie nic zrozumieć z nauki języka obcego.

3-letnie czy 4-letnie dziecko powinno uczyć się poprzez zabawę. Zapamiętywanie słówek czy zasad gramatycznych nie jest zbyt atrakcyjne ani zachęcające dla kilkulatka. W nauce świetnie sprawdzają się wspólnie oglądane bajki, książeczki, gry planszowe, wierszyki i piosenki, oczywiście wszystko po angielsku. Warto przy tym pamiętać, by nie wymagać od dziecka zbyt wiele. Dzieci uczą się w inny sposób, niż osoby dorosłe. Ponadto nie potrafią budować spójnych wypowiedzi w ojczystym języku, czy zdań złożonych, więc tym bardziej nie uda się osiągnąć zbyt szybko takiego poziomu w języku obcym.