Czy ogrzewanie na podczerwień jest wydajne?
Osoby zastanawiające się nad inwestycją w panele wykorzystujące technologię promieniowania podczerwonego obawiają się zazwyczaj, czy powyższe rozwiązanie sprawdzi się w ich mieszkaniu. Najważniejszą kwestią pozostaje wydajność i idący za tym koszt eksploatacji. Już na samym początku warto więc rozwiać wątpliwości: podczerwień stosowana np. przez Termofol należy do jednych z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania. Sporo jednak zależy od mocy promienników i ich rozmieszczenia.
Jak wydajne jest ogrzewanie na podczerwień?
Promienniki długofalowe w praktyce nie mają żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o ogrzewaną przestrzeń. Wynika to z zasady ich działania. Fale rozprowadzają się równomiernie po wszystkich elementach znajdujących się w pomieszczeniu. Dlatego ogrzewanie podczerwienią zapewnia komfort cieplny niezależnie od odległości, w jakiej znajduje się przedmiot czy człowiek. Obecnie nie ma lepszego sposobu na szybkie uzyskanie wymaganej temperatury.
Jak dobrać moc promienników na ogrzewanie podczerwienią?
Oczywiście do uzyskania pożądanego efektu należy dobrać promienniki o odpowiedniej mocy. W przeciwnym wypadku musiałyby pracować znacznie dłużej, aby zapewnić komfort cieplny. Dlatego zazwyczaj proponuje się promienniki o trochę większej mocy, niż sugerowałyby to rozmiary pomieszczenia. Dzięki temu panele szybciej uzyskują wskazaną temperaturę. Niemniej ścisłe dostosowanie urządzeń do parametrów pokoju również jest dobrym rozwiązaniem.
Budynki o wysokim poziomie termoizolacji potrzebują promienników o mocy 20 W/m³ przy założeniu, że wysokość pomieszczenia nie przekracza 2,5 m. Na tej podstawie łatwo wyliczyć, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej. Niestety nie zawsze ma się do czynienia z modelowym obiektem, dlatego odpowiedzialni producenci – jak np. Termofol – podchodzą do tematu bardziej szczegółowo.
Dla przykładu łazienki ze względu na dużą wilgotność oraz potrzebę szybkiego ogrzania potrzebują paneli o blisko dwa razy większej mocy. Dobrze też zamontować trochę wydajniejsze promienniki w salonie (np. 30 W/m³). Ogrzewanie podczerwienią w pomieszczeniach wyższych niż 2,5 m, a także z niską izolacją cieplną wymaga z kolei o połowę więcej mocy niż standardowo. Nasi specjaliści dokładnie sprawdzają parametry budynku, nim wybiorą najskuteczniejsze rozwiązanie. Dzięki temu klienci mają gwarancję otrzymania ściśle dostosowanego do ich potrzeb systemu.
Energooszczędne ogrzewanie na podczerwień
Wysoka wydajność ogrzewania promieniami podczerwonymi ma bezpośrednie przełożenie na rachunki za prąd. Wystarczy wspomnieć, że urządzenia przetwarzają aż 98% energii elektrycznej na ciepło. Jest to więc jedno z najkorzystniejszych ekonomicznie rozwiązań w zakresie ogrzewania całych budynków. Jak to wygląda w praktyce? Szacuje się, że ogrzewanie na podczerwień pozwala zaoszczędzić ok. 30% w porównaniu do tradycyjnych systemów. I to wyłącznie w trakcie sezonu grzewczego. Po jego zakończeniu można liczyć na koszty niższe o 60%!
Trudno więc dziwić się, że coraz więcej domów oraz biur korzysta z ogrzewania podczerwienią. To nie tylko wydajny, ale również stosunkowo tani sposób na zapewnienie pomieszczeniom komfortu cieplnego.