Czy warto zabrać dziecko do teatru?

Od wieków ludzie starają się żyć tak, by zachować równowagę pomiędzy pracą, relaksem i doznaniami artystycznymi. Z tego względu tak niesamowitą tradycją cieszy się teatr. Choć powstał już w starożytności, na przestrzeni lat ewoluował, rozwijał się, eksperymentował. Dzięki temu obecnie, kiedy tylko chcemy, skorzystać możemy z tej formy rozrywki. Ale czy teatr to tylko dobra zabawa? A przede wszystkim, dla kogo przeznaczone są wystawiane spektakle? To często wybór bardzo indywidualny.

Z dzieckiem do teatru – dobór repertuaru

Zwykle repertuar, który proponują teatry, jak na przykład teatr w Warszawie, jest różnorodny. Do wyboru są komedie, przedstawienia muzyczne, sztuki poruszające poważną tematykę społeczno-polityczną czy przedstawiające skomplikowane ludzkie losy. Jeżeli masz w planach wizytę w teatrze z dzieckiem, zastanów się nad odpowiednim dla niego spektaklem. W tym celu najlepiej zapoznaj się z repertuarem, dostępnym na przykład na stronie internetowej https://teatrkomedia.pl/, a także poczytaj opinie w internecie. Unikniesz dzięki temu sytuacji, kiedy Twoje dziecko mogłoby poczuć się przytłoczone zbyt poważną tematyką sztuki teatralnej lub skrępowane żartami dla dorosłych. Co więcej, nieodpowiednio dostosowane do wieku przedstawienie może być dla Twojej pociechy po prostu niezrozumiałe.

Z dzieckiem na sztukę teatralną – odpowiednie zachowanie

Kto regularnie chodzi do teatru, wie, że z taką wizytą związana jest specjalna etykieta. Otóż są zachowania, które nie powinny zdarzać się w tego typu miejscu. Przede wszystkim teatr to wysoka kultura, która wymaga respektu widzów. Z tego powodu warto postawić na elegancki strój, również w przypadku dzieci. Co więcej, podczas przedstawienia nie powinno się przeszkadzać w odbiorze sztuki innym. Głośne rozmowy, wiercenie się w fotelu, szeleszczenie papierkami – to wszystko może rozpraszać pozostałych uczestników kulturalnego wydarzenia. Wybierając się z dzieckiem do teatru, dobierz odpowiedni dla niego repertuar oraz powiedz mu, jak powinno się zachowywać.