Książki o buddyzmie

Buddyzm jest zdecydowanie jedną z największych religii Wschodu. Został oparty na Czterech Szlachetnych Prawdach oraz Szlachetnych Ośmiostopniowych Ścieżkach, które do dziś, są podstawą nauk buddyzmu. Na rynku wydawniczym istnieje wiele pozycji książkowych, z którymi warto się zapoznać, chcąc zagłębić się w buddyjski świat.

„O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu”

Książka autorstwa niesamowicie popularnego autora tej tematyki: Lama Ole Nydahl. Autor opisuje tu podstawy filozofii buddyjskiej oraz pokazuje, w jaki sposób funkcjonują metody prowadzące do oświecenia, czyli takiego pełnego ludzkiego rozwoju. Według Buddy, każdy jest kowalem swojego losu i doświadcza własnej karmy, która jest efektem podejmowanych przez nas decyzji, naszych myśli i słów. Twierdzi on, że prawdziwą przyczyną naszego cierpienia jest niezrozumienie, nie zło. Każdy z nas powinien obrać sobie jakiś cel, do którego będzie dążył. Książka idealnie wprowadza w podstawowe meandra buddyzmu.

„Budda i miłość”

Ponownie Lama Ole Nydahl serwuje nam wspaniałą książkę, pełną skutecznych rad, dotyczących buddyzmu. Tym razem, skupia się on na opisie buddyjskiej miłości. Budda twierdzi, że najważniejsze, co w życiu można dla siebie zrobić, to pokochać samego siebie. Nic nas tak nie uszczęśliwi, jak miłość i pełna akceptacja nas samych, bo tylko jeśli będziemy świadomi swoich wad i zalet, będziemy prawdziwie wolni. A wewnętrzne spełnienie? O to się nie martw! Kochaj siebie i koniecznie przeczytaj tą książkę! Ona pokaże Ci, jak to zrobić!

„Wprowadzenie do Buddyzmu Zen”

Autorem tej książki jest jeden z najwybitniejszych znawców buddyzmu – Deisetz Teitaro Suzuki. Japoński myśliciel, filozof, największy popularyzator zen na Zachodzie. Ta książka jest podstawową lekturą dla osoby, która chce zacząć swoją przygodę z buddyzmem. Autor z ogromną skrupulatnością opisuje wszystkie techniki, praktyki oraz naturę Zen. Twierdzi, że jest ona kluczem do zrozumienia filozofii Dalekiego Wschodu. Podkreśla, że Zen bazuje na naszym osobiście zdobytym doświadczeniu.

A co jeśli go nie mamy? To po prostu niczego nie zrozumiemy. Proste? Z pozoru tak, jednak żeby to dogłębnie zrozumieć, trzeba przeczytać tą książkę!

radość, spokój, budda, buddyzm
Źródło: pixabay.com

„Podążaj ścieżką Buddy”

Jedna z najnowszych pozycji dostępnych na rynku, a dotyczących tematyki buddyzmu. Jej autorem jest Dalajlama XIV, duchowy przywódca mieszkańców Tybetu oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W książce został opisany klasyczny indyjski obrządek buddyjski – Nalanda. Oprócz tego, można tu znaleźć inne buddyjskie zwyczaje, które poszerzą nasz światopogląd. Dalajlama przekazuje tu swoje osobiste refleksje dotyczące roli modlitwy, uspokojenia umysłu, wykształcenia poprawnej praktyki duchowej czy o stosowaniu dharmy w życiu codziennym.

„Sztuka szczęścia. Poradnik życia”

Kolejna książka autorstwa Dalajlamy XIV, tym razem w formie rozmów, przeprowadzonych z nim przez amerykańskiego psychiatrę Howarda Cutlera. Tematyka książki skupia się tylko i wyłącznie na poradach, dotyczących szczęścia. Według Dalajlamy osiągnięcie życiowego szczęścia, jest możliwe poprzez uzyskanie wewnętrznej równowagi. Mówi o sposobach walki z wszystkimi negatywnymi emocjami, takimi jak: gniew, zazdrość, depresja oraz takimi, które towarzyszą nam np. po śmierci bliskiej osoby. Co ciekawe, Dalajlama podkreśla, że nad pozytywnymi emocjami również warto panować, analizując takie sytuacje jak wesele, pierwsza miłość oraz inne relacje międzyludzkie. Nasuwa się więc pytanie, czy szczęście nie jest przypadkiem stanem umysłu? Znajdziecie tu wiele odpowiedzi na pytania, dotyczące życiowego szczęścia.

„Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji”

Autorem tej bestsellerowej pozycji jest mistrz zen, Thich Nhat Hanh. Według niego, każdą naszą życiową czynność powinniśmy wykonywać z należytą ważnością, aby uzyskać wewnętrzną równowagę. Nie powinniśmy tracić samokontroli lub pozwalać, by inne negatywne emocje zakłócały nasza pracę. Autor podkreśla, że najważniejsze jest to, co jest tu i teraz, ludzie z którymi aktualnie przebywamy, bo nigdy nie wiadomo, czy jeszcze kiedykolwiek ich spotkamy. Mistrz zen twierdzi, że „Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas – to teraz.”

Buddyzm jest niesamowicie spójną i harmonijną religią. Jej wyznawcy dążą do uzyskania wewnętrznej harmonii i szczęścia, zwanego oświeceniem.

Źródło: