Interesują Cię zajęcia jogi? Nie zapomnij kupić maty do ćwiczeń!

Joga stała się bardzo popularną formą zajęć sportowych. Warto zapisać się na kurs jogi – w salonie jogi w pobliżu naszego domu, internetowy czy chociażby samemu przy pomocy książek lub dostępnych na internecie poradników spróbować wykonać proste, podstawowe asany. Być może joga stanie się naszą ulubioną formą ćwiczeń? Warto spróbować! Czego potrzebujemy, by zacząć uczęszczać na zajęcia jogi?

Chcąc zapisać się na zajęcia jogi będziemy potrzebowali wygodnego stroju – zapewne znajdziemy coś w naszej szafie. Jedyne, w co warto zainwestować, to dobra mata to ćwiczeń.

Dlaczego mata jest taka ważna? Jaką powinniśmy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych mat. Tylko niektóre z dostępnych na rynku mat posiadają certyfikat Oeko-Tex, który jest gwarancją że mata nie zawiera substancji szkodliwych albo działających uczulająco czy alergizująco. Zanim zdecydujemy się na zakup taniej maty, sprawdźmy czy nie będzie dla nas niebezpieczna. Kupując matę w sportowym sklepie internetowym, warto zapoznać się z opiniami osób, które miały możliwość przetestować już dany model maty do jogi, warto również skierować pytanie czy poprosić o pomoc specjalistę. Odpowiednią matę wybiera się najczęściej metodą prób i błędów, mimo to – warto zapoznać się z kilkoma podpowiedziami, zanim przystąpimy do jej zakupu. Maty różnią się parametrami takimi jak: grubość, rodzaj użytego do produkcji materiału, długość, cena. Mata powinna być komfortowa podczas użytkowania i nie powinna się ślizgać.

O komforcie użytkowania maty świadczy przede wszystkim jej grubość: im mata jest grubsza, tym jest bardziej wygodna. Poza tym, grubsza mata stanowi lepszą izolację od chłodnej podłogi. Ma ona ok. 6 mm grubości. Wybór grubszej maty będzie pociągał za sobą wyższy koszt, a podczas transportu – większe obciążenie. Do wyboru mamy również maty ultra cienkie i bardzo lekkie. Ich najmniejsza grubość to 1,5 mm. Są one łatwe w transporcie, wykonane najczęściej z materiałów wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia, jednak używanie ich może sprawiać lekki dyskomfort, w szczególności osobom początkującym. Niezwykle ważne jest, abyśmy wybrali matę antypoślizgową.

Przy okazji możemy zakupić sobie specjalistyczne skarpetki przeznaczone do ćwiczeń jogi – nie są drogie, a co najważniejsze: na podeszwie posiadają wypustki zapobiegające ślizganiu się. Ich użycie będzie bardziej higieniczne. Na zajęcia jogi dla początkujących, najlepszym wyborem będzie dokonanie zakupu maty o średniej grubości, np. 4 mm – nie będzie ona za ciężka, aby przynieść ją na zajęcia, a z drugiej strony zapewni nam wygodę i dobry komfort termiczny od zimnego podłoża. Od materiału, z którego wykonana jest nasza mata do jogi, zależeć będzie jej antypoślizgowość, trwałość, jak i sposób jej czyszczenia. Najtańsze, najłatwiejsze w czyszczeniu i najbardziej popularne są maty wykonane z PVC, najnowsze trendy sprawiają jednak że wiele osób odchodzi od materiałów sztucznych na rzecz bardziej naturalnych, proekologicznych, bezpiecznych i nieuczulających. Jest to np. kauczuk czy TPE. Do wyboru mamy również maty korkowe.

Jakie są ich zalety, jakie wady? Która będzie najłatwiejsza w czyszczeniu?

Mata wykonana z TPE:

  • jest antypoślizgowa,
  • jest bardzo trwała,
  • nie ulega zniekształceniom,
  • nadaje się do ponownego przetworzenia.

Mata wykonana z naturalnego kauczuku jest dość ciężka, ale będzie nam ona zapewniała dużą przyczepność do podłoża. Kauczuk cechuje duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Jest materiałem ulegającym biodegradacji. Mata kauczukowa sprawdzi się szczególnie u osób z nadpotliwością. Sposób czyszczenia ww. rodzajów mat: PVC – czyszczenie za pomocą domowych detergentów, matę wykonaną z tworzywa PVC możemy wyprać w pralce; TPE – pranie ręczne w temp. 40 stopni w wodzie z mydłem; Mata kauczukowa – rozpuszczony w wodzie ocet zwykły (lub jabłkowy) w proporcji 1:1 lub specjalny sprej do czyszczenia mat. Dostępne są także maty korkowe – świetnie sprawdzą się one u osób, które w sposób szczególny dbają o warunki higieniczne: korek jest pogromcą bakterii i grzybów, a także zwalcza brzydki zapach.

Długość maty należy dobrać stosownie do swojego wzrostu – na rynku dostępne są maty przeznaczone zarówno dla bardzo wysokich osób, jak i dzieci. Zazwyczaj w marketach znaleźć możemy maty kosztujące ok. 15-30 zł, warto jednak zakupić matę lepszej jakości, bardziej trwałą, a dodatkowo rozważyć zakup maty wykonanej z materiału, który nie szkodzi środowisku. Ceny dobrych mat rozpoczynają się od ok. 80 zł. Znaleźć możemy również maty w cenach znacznie przekraczających tę sumę.

Chcesz znaleźć matę do ćwiczeń idealną dla siebie? Znajdziesz ją tutaj: https://www.asport.pl/k/125/maty-do-cwiczen/.