Najważniejsze naczynia laboratoryjne – jakość a funkcjonalność

Na wyposażenie laboratorium przypada wiele różnych sprzętów, narzędzi i akcesoriów, które umożliwiają wykonanie poszczególnych czynności lub po prostu ułatwiają pracę i czynią ją bardziej bezpieczną. Cechą charakterystyczną dla całego laboratoryjnego wyposażenia jest to, że akcesoria tego typu są wysoce wyspecjalizowane i muszą spełniać zaawansowane standardy techniczne.

Wynika to głównie z faktu, że w laboratorium często operuje się na dość niebezpiecznych substancjach, które w rękach osób niedoświadczonych, lub osób niedysponujących dostosowanym do nich sprzętem, mogą doprowadzić do uszczerbków na zdrowiu. W związku z tym nawet najprostsze naczynia laboratoryjne powinny być nabywane w sprawdzonych źródłach. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, jaki wykorzystano w ich produkcji – powinno być to certyfikowane szkło laboratoryjne, które jest w stanie znieść kontakt nawet z bardzo żrącymi substancjami. Aby mieć pewność, że zakupione naczynia laboratoryjne wyróżniają się dostatecznie wysoką jakością, należy przede wszystkim stawiać na sprawdzonych sprzedawców, którzy cieszą się renomą i zaufaniem. Nawet jeśli dane zamówienie może wiązać się z odrobinę większym kosztem, to sprzęt do laboratorium nie jest czymś, na czym powinno się oszczędzać.

Jakie naczynia laboratoryjne są najważniejsze?

Chociaż wszystkie naczynia laboratoryjne można w mniejszym lub większym stopniu uznać za wyspecjalizowany sprzęt, to bez niektórych z nich praca ta jest po prostu niemożliwa. Absolutne podstawy wyposażenia chemika to:

  • zlewki,
  • miarki,
  • bagietki,
  • kolby,
  • cylindry,
  • lejki.

Rzecz jasna, akcesoriów tych jest o wiele więcej, lecz jeśli nie ma się możliwości natychmiastowego nabycia pełnego wyposażenia, można gromadzić je stopniowo, zaczynając od tych najbardziej niezbędnych i stopniowo poszerzać swój zestaw.

Czym powinny cechować się wysokiej klasy naczynia laboratoryjne?

Aby szybko oszacować jakość poszczególnych naczyń, należy zapoznać się z ich konstrukcją, a także zastosowanym materiałem. Za współczesny standard uznaje się wysokiej klasy szkło laboratoryjne, w użyciu są także poszczególnie tworzywa sztuczne, takie jak polistyren lub polipropylen. Pod względem wspomnianej konstrukcji, naczynia laboratoryjne muszą być pozbawione skaz – nawet tych najdrobniejszych, gdyż mogą one mieć fatalny wpływ na ich trwałość i funkcjonalność. Rzecz jasna, jeśli dany produkt posiada stosowne certyfikaty, ich jakość powinna być gwarantowana – zaleca się jednak dodatkową osobistą kontrolę sprzętu, aby mieć absolutną pewność co do jego funkcjonalności.