Gitara akustyczna – bogactwo brzmienia

Gitara jest instrumentem, który cieszy się bardzo dużą popularnością od czasu jej powstania. Zaznaczyć jednak należy, że określenie „gitar” oznacza wszystkie rodzaje tego instrumentu, a więc gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową, a każda z nich posiada inną historię. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się gitara akustyczna, która dawniej była używana głównie w celu tworzenia akompaniamentu dla wokalu i innych instrumentów. Dziś wielu gitarzystów używa gitar akustycznych do grania solo, traktując je jako ich główny instrument. Choć gitary akustyczne wyglądają bardzo podobnie do siebie, to dwa z pozoru identyczne modele mogą zabrzmieć zupełnie inaczej w zależności od tego z jakich materiałów zostały wykonane. Czym powinniśmy się kierować wybierając swoją pierwszą gitarę akustyczną?

Drewno i korpus

Dobrze wykonana gitara akustyczna dla początkujących wcale nie musi być droga, bowiem dobre modele znajdziemy już w okolicach pięciuset złotych. Zanim jednak zabierzemy się za zakup, powinniśmy określić jakie brzmienia podobają nam się najbardziej, a następnie wybrać instrument kierując się gatunkami drewna z których został on wykonany.

Najczęściej spotykanym połączeniem jest gitara ze świerkowym topem oraz bokami i spodem wykonanymi z mahoniu. Świerk pozwala wybrzmieć gitarze jasnym i bardzo czystym brzmieniem, co jest bardzo ważne w przypadku gitary akustycznej, a mahoń dodaje do brzmienia sporo ciepła i wyraźnego basu. Dzięki takiemu połączeniu można uzyskać bardzo zrównoważony dźwięk. Często używanym gatunkiem drewna jest także cedr, który można sklasyfikować pomiędzy świerkiem a mahoniem, ponieważ charakteryzuje się on ciepłym i jednocześnie czystym brzmieniem. Jeśli cenimy sobie basowe brzmienia, ale nie chcemy by gitara brzmiała tak ciepło jak w przypadku użycia mahoniu, dobrą alternatywą będzie palisander. W nieco droższych modelach gitary akustycznej można spotkać także egzotyczne gatunki drewna takie jak koa.

Drewno to pozwala wybrzmieć gitarze bardzo ciepło, ale bez zbyt wyraźnego basu. Decydując się na zakup gitary akustycznej warto zwracać uwagę także na fakt, czy posiada ona płytę wierzchnią wykonaną ze sklejki czy z litego drewna. Przewagą litego drewna jest jego większa podatność na artykulację oraz nieco bardziej klarowny dźwięk, choć należy liczyć się z tym, że gitary w których płyta wierzchnia została wykonana z litego drewna są zwykle nieco droższe niż w przypadku użycia sklejki. Bardzo ważnym aspektem na który powinniśmy zwracać uwagę jest także kształt pudła rezonansowego. Najczęściej spotykanym kształtem jest dreadnought. Gitary z pudłem tego typu brzmią bardzo donośnie i mają wyraźny bas. Jeśli zależy nam na bardziej stonowanych właściwościach brzmieniowych, lepszym wyborem będzie gitara z pudłem typu concert, a jeśli z kolei zależy nam na tym by instrument posiadał jeszcze bardziej basowy i donośny dźwięk, warto zdecydować się na zakup gitary z pudłem typu jumbo.

Wybór strun

Każda gitara posiada fabrycznie założone struny, jednak z czasem będziemy zmuszeni je zmienić. Wybierając nowe struny do gitary akustycznej powinniśmy zwracać uwagę na ich rozmiar. Standardowy rozmiar, czyli tak zwane dziesiątki, to dobry wybór dla muzyków, którzy szukają stonowanego brzmienia, jednak jeśli chcemy by dźwięk był bardziej mięsisty i wyraźny, warto wybrać większe rozmiary strun, lecz należy liczyć się z tym, że im grubsze struny założymy, tym większej siły będziemy musieli użyć w celu dociśnięcia ich do podstrunnicy.