Wybór gitary a gatunki muzyczne

Dla kogoś kto nigdy nie grał na gitarze elektrycznej, wybór pierwszego modelu może nie być łatwy. Udając się do sklepu muzycznego możemy zauważyć bardzo wiele gitar elektrycznych, które choć wyglądają podobnie, w rzeczywistości różnią się między sobą konstrukcją, co ma wpływ zarówno na brzmienie, komfort gry jak i możliwości. Warto bowiem pamiętać, ze choć na każdej gitarze elektrycznej gra się w ten sam sposób, to niektóre konstrukcje lepiej sprawdzą się do grania konkretnych gatunków muzycznych. Dodatkowo należy liczyć się z tym, że sama gitara elektryczna będzie niewystarczająca aby cieszyć się jej charakterystycznym brzmieniem, ponieważ potrzebny będzie jeszcze sprzęt do nagłośnienia. Na czym powinniśmy się skupić podczas zakupu pierwszej gitary elektrycznej?

Budżet i gatunki muzyczne

Pierwszą kwestia jaką musimy ustalić, powinien być nasz maksymalny budżet jaki możemy przeznaczyć na zakupy. Dobrze wykonana gitara elektryczna nie musi kosztować fortuny, ponieważ bez trudu znajdziemy dobre modele już w okolicach siedmiuset złotych. Następnie powinniśmy ustalić jakie gatunki muzyczne lubimy najbardziej i jakie chcemy grać w przyszłości. Jeśli lubimy muzykę rockową i lżejszą, wówczas z powodzeniem poradzimy sobie z gitara, która posiada przetworniki single coil. To właśnie przetworniki są głównym czynnikiem mającym wpływ na to jak komfortowo będzie nam się grało poszczególne gatunki muzyczne. Przetworniki single coil charakteryzują się przyjemnym, czystym brzmieniem, jednak jeśli użyjemy zbyt mocnego przesteru do grania ostrych, ciężkich riffów i solówek, dźwięk może być zanieczyszczony i mogą pojawić się w nim szumy. Jeśli celujemy w gatunki takie jak metal, wówczas rozsądnym wyborem będzie gitara, która posiada choć jeden przetwornik typu humbucker, najlepiej przy mostku gitary. Humbucker pozwoli uzyskać mięsiste brzmienie, a jego konstrukcja jest odporna na powstawanie szumu nawet przy graniu na mocnym przesterze. To jak zabrzmi gitara zależy nie tylko od samego rodzaju przetworników, ale także od tego którego przetwornika akurat używamy. Jeśli używamy tego przy mostku, wówczas dźwięk będzie bardzo dynamiczny, idealny ro ostrych riffów. Im bliżej gryfu, tym dźwięk staje się cieplejszy i tłustszy, co nie oznacza, że przetwornik przy gryfie nie nadaje się do ostrego grania. A co jeśli lubimy grac zarówno lżejszą muzykę jak i metal? Wówczas mamy jeszcze trzeci wybór w postaci gitar, które posiadają oba rodzaje przetworników. Taka gitara pozwoli nam na swobodne granie gatunków takich jak jazz czy rock, by po przejściu na humbucker móc użyć ostrego przesteru i zabrać się za granie różnych odmian muzyki metalowej.

Nagłośnienie

Bez nagłośnienia nie będziemy mogli cieszyć się brzmieniem gitary elektrycznej, a to w jakie przetworniki będzie ona wyposażona nie będzie miało najmniejszego znaczenia. Do nagłośnienia można użyć różnego sprzętu, przy czym najpopularniejszym sprzętem jest combo, znane także jako wzmacniacz gitarowy. W przypadku wzmacniaczy warto zwracać uwagę przede wszystkim na ich rodzaj. Do wyboru mamy bowiem wzmacniacze tranzystorowe, cyfrowe, lampowe oraz tranzystorowe. Na początku zwykle unika się wzmacniaczy lampowych ze względu na ich cenę, która najczęściej jest stosunkowo wysoka. Wzmacniacze tranzystorowe są najpopularniejsze i oferują podstawową korekcję tonów oraz niekiedy kilka wbudowanych efektów gitarowych. To bardzo dobry wybór na początek zwłaszcza ze względu na cenę takiego urządzenia, ponieważ dobry model znajdziemy już w okolicach czterystu złotych. W podobnych cenach znajdują się także wzmacniacze cyfrowe, które w ostatnim czasie znacznie zyskują na popularności. Modele takie jak Fender Mustang oferują bardzo duże możliwości kreowania brzmienia, bowiem wyposażone są w dużą ilość wbudowanych modeli wzmacniaczy oraz efektów gitarowych. Zarówno wzmacniacze jak i efekty można dowolnie ze sobą łączyć, co pozwala na zbudowanie własnego, unikalnego brzmienia, lub uzyskania brzmienia jednego z naszych ulubionych gitarzystów. Wybierając wzmacniacz gitarowy warto zwracać uwagę także na jego moc oraz rozmiar głośnika. Moc 15- 20W w zupełności wystarczy do grania w domu, a głośnik ośmiocalowy pozwoli na uzyskanie naturalnego i głębokiego brzmienia, choć jeśli mamy możliwość wyboru wzmacniacza wyposażonego w większy głośnik, będzie on z pewnością bardzo dobrym wyborem.