Filmy kostiumowe o miłości

Nic tak nie oddaje klimatu minionych epok jak filmy kostiumowe. Mają one własną, bardzo długą historię oraz tradycję, proponując odbiorcy niesamowite wrażenia. Może też dlatego, mają na całym świcie rzesze wielbicielek, wzdychających do kostiumowych kreacji aktorskich.

Rys historyczny

Pierwsze filmy kostiumowe istniały przede wszystkim jako adaptacje dzieł literackich i sztuk teatralnych. Początkowo były to filmy nieme, nie produkowane na jakąś wielką skalę. Dopiero powstanie kina z dźwiękiem w latach 40. i 50. wpłynęło na rozwój filmu kostiumowego i wzrost zainteresowania tego typu dziełem. Największą popularnością cieszyły się wtedy filmy na podstawie sztuk szekspirowskich.

„Przeminęło z wiatrem”

Klasyk to zdecydowanie za mało powiedziane. Jeden z najsłynniejszych romansów w historii kina. Topowy film kostiumowy, oparty na powieści Margaret Mitchell. Wzbudzający szybsze bicie serca i wyciskający łzy z oczu. Idealnie pokazana burzliwa historia miłości rozpieszczonej Scarlett O’Hary i bogatego Retta Butlera. Można więc powiedzieć, romans wszech czasów, z wojną secesyjną w tle. Film uhonorowany 10 Oscarami w 1939 roku, przez długie lata utrzymujący pozycje lidera, w rankingu najbardziej kasowych filmów w historii kina.

„Duma i uprzedzenie”

Jedno z najbardziej znanych i najczęściej reżyserowanych dzieł Jane Austen. Co ciekawe, powieść została wydana w 1813 roku, a wzbudza masę emocji do dnia dzisiejszego. Należy ją postrzegać w myśl twierdzenia, że są pewne historie, które nie zestarzeją się nigdy. Doczekała się dwóch adaptacji filmowych w 1940 roku oraz 2005 roku, za każdym razem zachwycając klimatem, kostiumami oraz scenografią. Historia filmu skupia się na rodzinie Bennet, którzy mają pięć niezamężnych córek, dla których szukają najlepszego kandydata na męża. Los chce, że do ich miejscowości przeprowadza się dwóch bogatych kawalerów.

miłość, suknie, filmy kostiumowe
Źródło: pixabay.com

„Tulipanowa gorączka”

Stosunkowo młody film kostiumowy, mający swoją premierę w 2017 roku. Fabuła filmu skupia się na pięknej, młodej Sophii, która zostaje wydana za mąż za bogatego kupca. Niezbyt kocha swojego męża, jednak dla spokojnego życia, jest w stanie dać mu potomka. Wszystko się zmienia, gdy ten najmuje młodego malarza, by uchwycił jej piękno na portrecie. Pomiędzy dwojgiem młodych ludzi budzi się namiętne uczucie. Czy los będzie dla nich łaskawy? Film zdecydowanie wart polecenia. Ciekawa fabuła, pięknie zobrazowana, a dodatkowo idealnie oddana atmosfera tamtych czasów.

„Przyjaźń czy kochanie?”

Film pełen miłosnych intryg i uniesień, rozgrywających się w osiemnastowiecznej Anglii. Wdowa Lasy Susan Vernon opuszcza aktualne miejsce zamieszkania, udając się do teściów. Nie może znieść zamieszania wokół swojej osoby, związanego z jej dość niemoralnym prowadzeniem się, a musi przecież znaleźć bogatego męża sobie i córce. Przezabawna historia, pełna niespodziewanych zwrotów akcji i doskonała w tej kreacji aktorskiej – Kate Beckinsale, tworzą niesamowity klimat filmu.

„Pokuta”

Nie należy do filmów kostiumowych, które są lekkie, łatwe i przyjemne w odbiorze. Jest obarczony swego rodzaju mrokiem, budującym napięcie. Na pierwszy plan wysuwa się romans starszej siostry głównej bohaterki Briony z synem ich służącej. Briony przez przypadek jest świadkiem namiętnych chwil w bibliotece tej dwójki, co przynosi katastrofalne skutki. Kiedy dochodzi do tragedii i zgwałcona zostaje jedna z dziewczynek, Briony jako mordercę podaje Robbiego, widząc jego twarz… pytanie, czy aby na pewno? Genialne kostiumy, scenografia i gra aktorska. Dreszczyk emocji gwarantowany.

„Niebezpieczne związki”

Film kostiumowy, oparty na scenicznej wersji powieści Pierre’a Choderlos de Laclos. Główna bohaterka, markiza de Merteuil składa swojemu byłemu kochankowi pewną propozycję. Ma on uwieść małżonkę, jej byłego kochanka. Misternie zaplanowana intryga, pociąga za sobą tragiczne skutki, które nie satysfakcjonują w pełnym stopniu markizy. Trzeba jednak przyznać, że jest ona piękną, lecz okrutną kobietą, będącą wprost urodzoną manipulantką. Wydawać by się jednak mogło, że książka wydana w 1912 roku traci trochę na aktualności. Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje dotyka wielu współczesnych problemów.

Szkoda, że filmy kostiumowe o miłości nie są kręcone tak często, jak chociażby inne gatunki. Mają w sobie czar, niepowtarzalny klimat, budzą bardzo dużo emocji i budują niesamowitą atmosferę.