Co powinieneś wiedzieć o zawodzie psychologa?

Jeśli jesteś osobą komunikatywną, lubisz pracować w grupie, interesujesz się drugim człowiekiem i mechanizmami rządzącymi naszą psychiką, ten zawód jest idealny dla Ciebie. Zanim jednak zdecydujesz się pracować jako psycholog, powinieneś wiedzieć kilka bardzo istotnych rzeczy.

Studia

Wydawać by się mogło, że psychologia jest kierunkiem typowo humanistycznym. Nic bardziej mylnego. Zdecydowanie bliżej jej do kierunku lekarskiego, chociażby przez takie przedmioty jak neurobiologia, budowa i funkcjonowanie mózgu czy neuroanatomia. Znajdziemy również tzw. przedmioty zapychacze czyli filozofię, statystykę, zajęcia etyczne i społeczne problemy zarządzania czy ekonomię.

Działaj sam!

Studia dadzą Ci dużą wiedzę teoretyczną, lecz mało praktyki. Najlepiej, abyś szukał jej sam, na własną rękę! Wachlarz możliwości jest szeroki, bo są:

  • staże,
  • praktyki,
  • wolontariaty.

Oprócz tego staraj się zaangażować w organizację różnych konferencji, zapisz się do koła naukowego oraz chodź na wykłady otwarte. Kiedyś, to co robisz dzisiaj, bardzo zaprezentuje!

Specjalizacja

Jeśli zaliczyłeś dwa lata nauki, na trzecim czas wybrać specjalizację. Musisz ukierunkować się i zdecydować w jakim obszarze chcesz działać. Specjalizacje zależą od uczelni na jakiej studiujesz. Najczęściej pojawiające się to:

  • psychoterapia,
  • psychologia kliniczna i zdrowia,
  • psychologia sądowa,
  • psychologia rodziny,
  • psychologia wychowawcza stosowana,
  • psychologia ekonomiczna,
  • psychologia organizacji i pracy.
psychologia, kierunek psycholog, terapia, studia
Źródło: pixabay.com

Ile zarabia psycholog?

Tak naprawdę stawki zależą od naszych umiejętności, doświadczenia i miejsca pracy. Kwestia zarobków jest sprawą otwartą, gdyż dużo zależy od naszego zaangażowania i podejścia. Pracujemy więcej? Więcej też zarabiamy.

Kto powinien zostać psychologiem

Psycholog to zawód specyficzny. Nie każdy nadaje się do tej pracy, jednak w myśl powiedzenia, każdy jest do czegoś stworzony, nie ma się co załamywać. Chcąc jednak być psychologiem, musisz przede wszystkim interesować się drugim człowiekiem. Analizować jego gesty, sposób mówienia, reakcje w określonych sytuacjach życiowych czy jego motywację. Jako przyszły psycholog, musisz mieć silną osobowość. Dlaczego? Ano chociażby dlatego, by udźwignąć utrapienia innych ludzi. Niekiedy stopień skomplikowania problemu jest ogromny, dlatego w tym zawodzie, osoba bardzo wrażliwa nie ma racji bytu.

Umiejętności potrzebne dla psychologa

  • logiczne myślenie,
  • zdolności analityczne,
  • obiektywizm,
  • komunikatywność,
  • umiejętność łączenia ze sobą faktów,
  • cierpliwość.
psychologia, cechy charakteru, zawód psycholog
Źródło: pixabay.com

„Lekarz dusz”

Niejednokrotnie mówi się o psychologu, że jest to „lekarz dusz”. Tak samo jak choruje ciało, może też zachorować dusza. Jest to całkowicie normalne, wynikające z naszej ludzkiej egzystencji. Nie każdy ma bardzo silny charakter, osobowości i na tyle samozaparcia, by samemu przepracować problem lub puścić go w niepamięć. Czasami potrzeba osoby, która wysłucha, doradzi, nie skrytykuje, nie oceni, tylko konstruktywnie zanalizuje całą sytuację.

Gdzie można pracować po psychologii?

Po psychologii, można pracować w wielu dziedzinach, niekoniecznie przyjmując pacjentów w gabinecie na kozetce. Niesamowicie ważną rolę, odgrywają psycholodzy w procesie tworzenia strategii marketingowej danej firmy. Dział reklamy bardzo chętnie przyjmie psychologa, by jak najlepiej wpłynąć na ludzki umysł z reklamowanym towarem. Tak samo będzie w przypadku agencji pracy czy działu HR. Doradztwo z zakresu rozwoju zawodowego oraz pomoc, w osiąganiu wyższych wyników pracownikom firmy. Można również pracować w szkole, jako pedagog lub w sądzie, będąc w charakterze biegłego czy doradcy podczas prowadzenia spraw kryminalnych.

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta

Można powiedzieć, że zajmują się tym samym, bo w gestii ich zainteresowań jest ludzka psychika, jednak po zagłębieniu się w temat, widać różnicę. Jeśli masz problem, nie musisz od razu iść do psychoterapeuty. Pierwszym kontaktem powinien być psycholog. On po wysłuchaniu, zdiagnozuje problem i jego źródło. Jeśli taka pomoc nie będzie dla Ciebie wystarczająca, musisz udać się do psychoterapeuty, który poprowadzi Twoją terapię. Psychoterapeuta to odrębny zawód do którego wykonywania nie wystarczą same studia. Trzeba zrobić kilkuletnie studia podyplomowe. Natomiast psychiatra jest lekarzem, który jako jedyny, może zapisać leczenie farmakologiczne. Jeśli masz objawy budzące niepokój, psychiatra jest wymagającą opcją.

Zawód psychologa jest niesamowicie istotny w dzisiejszych czasach zwłaszcza, gdy depresja, staje się chorobą cywilizacyjna, dotykającą coraz to młodsze osoby.

Źródła:

  • Johnson Robert, McCann Vivian, Zimbardo Philip, Psychologia. Kluczowe koncepcje. Podstawy psychologii, PWN, 2017,
  • Lidia Grzesiuk, Psychoterapia. Praktyka. Podręcznik akademicki, wydawnictwo ENETEIA, 2006.