Studia na Politechnice Rzeszowskiej – USOS PRZ

Zaczynając studia trzeba zapoznać się z wieloma nowymi rzeczami. Jednym z pierwszych jaki poznają przyszli studenci Politechniki Rzeszowskiej jest USOS PRZ.

Co to jest USOS PRZ

USOSWeb to system ułatwiający załatwianie spraw administracyjnych związanych z uczelnią. Każdy ze studentów ma przypisane do siebie osobiste konto, na którym posiada wyszczególnione poszczególne swoje wprowadzone dane oraz sprawy w trakcie realizacji.

Katalogi

Katalogi to zakładka, w której znajdują się uporządkowane informacje dotyczące studentów, pracowników, jednostek organizacyjnych wydziałów. Kolejno są wyszczególnione przedmioty, gdzie znaleźć można informacje związane z jednostkami programowymi studiów. W katalogach znajdziemy też informacje o akademikach (takie jak numer telefonu czy dokładny adres) jakie należą do Politechniki Rzeszowskiej i w jakich można znaleźć zakwaterowanie. Informacje na temat toku studiów uzyskamy z katalogu Studia.

Jak się studiuje w Rzeszowie

Stolica województwa podkarpackiego to największe centrum gospodarcze, naukowe i kulturowe w regionie. Miasto jest mocno związane z tradycją lotniczą. Na Politechnice Rzeszowskiej są oferty studiów kształcące przyszłych adeptów lotnictwa. Uczelnia oferuje też możliwość kształcenia pilotów cywilnych. Mimo, że miasto do największych w kraju nie należy to i tak ma dużo do zaoferowania. Jednym z atutów ważnych zwłaszcza dla studentów są ceny wynajmu mieszkań, o wiele niższe niż w innych stolicach województw.

Widok na rondo w Rzeszowie
pixabay.com

Praktyki i praca

Wbrew pozorom pracę w mieście nie jest trudno znaleźć. Studiując kilka dni w tygodniu na Politechnice Rzeszowskiej można sobie spokojnie dorobić w knajpach czy sklepach. Przy okazji warto się rozglądnąć za przyszłościowym miejscem odbycia praktyk. W rzeszowskich strefach ekonomicznych ma swoje siedziby wiele firm z różnych branż. Z lotniczej warto wymienić takie jak:

  • MB AeroSpace;
  • Pratt&Whitney AeroPower;
  • Dolina Lotnicza. Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego.

Planując swoją karierę w danej branży warto już na samym początku zbierać doświadczenie. Niektóre z firm prowadzą nawet programy płatnych staży czy praktyk dla studentów kierunków związanych z lotnictwem czy budową maszyn.

Ułatwienie załatwiania spraw

Korzystając z systemu USOS PRZ można załatwić większość spraw formalnych związanych ze studiowaniem na Politechnice Rzeszowskiej. Poszczególne dane znajdują się w zakładkach. W aktualnościach znajdują się najnowsze informacje dotyczące studentów, chociażby takie jak godziny rektorskie, świadczenia czy stypendia. Także obecnie można o wiele sprawniej pogodzić pracę ze studiowaniem.

Przeczytaj więcej o USOSWEB PRZ na http://budowanie-domu.pl/usos-prz-wszystkie-kierunki-studiow-w-jednym-miejscu/.

Branża kosmetyczna w Rzeszowie

Całkiem sprawnie wygląda też branża kosmetyczna w Rzeszowie. Jeśli więc naszą specjalizacja jest chemia to także w tym wypadku możemy bez problemu wytyczyć w mieście ścieżkę swojej kariery. Specjaliści z tej branży są poszukiwani i nawet jeśli nasze doświadczenie jest znikome, to nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystując studia zdobywać je powoli za pomocą programów stażowych czy praktyk.

Co ma do zaoferowania Rzeszów dla studentów

Powiedzmy sobie szczerze, że życie nocne w tym mieście nie jest tak okazałe jak w Krakowie. Jest o wiele mniej turystów i też w związku z tym infrastruktura pod ten rynek nie jest tak rozbudowana. Natomiast studenci mogą wsiąknąć w podkarpacki melanż w jednym z licznych klubów mieszczących się wokół rynku.

Fontanna multimedialna Rzeszów
pixabay.com

Sport w Rzeszowie

To trzeba przyznać, że studiując w Rzeszowie można korzystać z wielu obiektów sportowych. Miasto ma całkiem dobrze rozplanowane ścieżki rowerowe. Ostatni piątek miesiąca organizowana jest Krytyczna Masa Rowerowa. Warto zaglądnąć na Bulwary nad Wisłokiem, wraz z rezerwatem Lisia Góra stanowią miejsce wypoczynki i rekreacji dla mieszkańców miasta. Po zalewie można popływać kajakiem, a jak się zmęczymy odpocząć na trawie, z dala tylko od łabędzi, które są tu częstymi gośćmi i dość zaciekle bronią swojego miejsca.  Dla rządnych bardziej ekstremalnych przygód polecamy park linowy jeden w centrum miasta, drugi poza jego granicami. Natomiast odpoczynek nad wodą zapewniają także liczne żwirownie z kąpieliskami.

Rzeszów to miasto przyjazne studentom i jeszcze nie jest tak przepełnione jak stolice innych województw. Studiujący w nim nie mogą narzekać na brak miejsc do wypoczynku czy rozrywki. Na pewno będą z niego zadowoleni amatorzy jazdy na rowerze. Warto dodać że wybór kierunków studiów jakie oferuje Politechnika Rzeszowska jest przyszłościowy i z powodzeniem można zdobyć doświadczenie w danej branży w różnych firmach.