Filatelistyka, czyli hobby dla miłośników znaczków pocztowych
Chociaż zbieranie znaczków pocztowych to zajęcie niszowe, nadal ma swych zagorzałych zwolenników. Pasjonaci i kolekcjonerzy spotykają się w wielu miastach, by prezentować swoje zestawy i wymieniać się pojedynczymi egzemplarzami znaczków. Filatelistyka to wyjątkowe hobby, które przy odrobinie szczęścia może przynieś także wymierne korzyści finansowe.
Jak rozpocząć swoją przygodę z filatelistką
Kolekcjonowanie znaczków to hobby przeznaczone dla osób w każdym wieku. Najczęściej filatelistami są mężczyźni, chociaż w grupie pasjonatów znaleźć można również i przedstawicielki płci pięknej. Punktem wyjścia do rozpoczęcia swojej przygody z filatelistyką może być zakup zestawu dla początkujących, zawierającego grupę od 25 do 100 wyselekcjonowanych okazów. Osoby, które pragną rozpocząć zbieranie od podstaw, powinny w pierwszej kolejności kupić klaser, przeznaczony do bezpiecznego przechowywania kolekcji. Warto pamiętać, że na wartość pojedynczego egzemplarza wpływa jego unikalność oraz stan techniczny. Zagięcia lub zadrapania są zawsze brane pod uwagę podczas dokonywania wyceny. Aby pozyskiwać nowe egzemplarze, warto wybierać się na spotkania filatelistyczne odbywające się w różnych miejscowościach w kraju. Jeżeli ktoś chciałby odwiedzić skup znaczków pocztowych w Warszawie to warto się tam udać. Na terenie stolicy działa wielu specjalistów wykonujących rzetelne wyceny wszystkich okazów.
Dlaczego warto zbierać znaczki pocztowe
Zbieranie znaczków to unikalne hobby, któremu poświęcają się najczęściej osoby kultywujące rodzinne tradycje. Pielęgnowanie tradycji i uzupełnianie klaserów o nowe, brakujące okazy może dawać kolekcjonerom dużo satysfakcji i radości. Co istotne, zajęcie to nie wymaga dużego wysiłku i ogromnych nakładów finansowych. Każdy kolekcjoner może poświęcić na swoją pasję tyle czasu i pieniędzy ile chce. Spotkania filatelistów są również znakomitą okazją do poznawania nowych, interesujących osób, z którymi można wymieniać się poglądami lub znaczkami. Dla wielu kolekcjonerów znaczki stanowią również okazję do poznawania historii i poszerzania wiedzy ogólnej. Nie wolno też zapominać o kwestiach finansowych. Kolekcjonowanie znaczków należy traktować jako wieloletnią inwestycję. Przy odrobinie szczęście można za niewielkie pieniądze stać się posiadaczem okazu, który okaże się perełką i zostanie w skupie wyceniony bardzo wysoko. Warto pamiętać, że najdroższy na świecie znaczek został sprzedany w 2014 roku na aukcji w Nowym Jorku za 9,5 mln dolarów.