Kreatywne zabawy z dwulatkiem
Dwuletnie dziecko uwielbia poznawać otoczenie. Jeśli nie będzie odpowiednio stymulowane do zabawy, będzie szukało własnych sposobów na to, jak może rozwijać swoją wiedzę o świecie, co nie zawsze może być dla nas komfortowe czy nawet – bezpieczne dla malucha. Dziś podpowiemy, jak zorganizować dla dziecka zabawę, aby pobudzić w nim wyobraźnię i pomóc w ciekawy i przyjemny sposób odkrywać świat.
Zabawy na dworze
Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, a otoczenie sprzyja poznawaniu świata i eksperymentowaniu. Dwulatek potrafi już samodzielnie chodzić i często ma dużą potrzebę przemieszczania się. Jeśli dysponujemy przydomowym ogrodem, wykorzystajmy go do zabawy dla dziecka. Wiosną możemy przeprowadzić z maluszkiem lekcję przyrody, pozwalając dziecku dotykać rośliny i kwiaty rosnące w ogrodzie, upewniając się, że nie są one trujące. Dzieci lubią bowiem “próbować smaku” wszystkiego, co wpadnie im w dłonie. Możemy też zebrać w ogrodzie “próbki” roślin i uczyć maluszka ich nazw.
Kolejną zabawą na świeżym powietrzu może być nazywanie dźwięków, na przykład zwierząt, pojazdów czy urządzeń. W momencie, kiedy usłyszymy jakiś dźwięk – śpiew ptaka – mówimy do dziecka “to ptaszek – ćwir ćwir”. Dziecko z pewnością chętnie będzie po nas powtarzać te słowa. Gdy kolejnym razem usłyszymy ptaszka, poprośmy dziecko, aby naśladował jego dźwięk lub go nazwał.
Tym, co z pewnością sprawi dziecku ogromną frajdę, będzie zabawa w piaskownicy. Przesypywanie piasku, mieszanie go z kamyczkami, układanie babek czy przerzucanie łopatką grudek pozwala maluchowi poznawać podstawowe prawa fizyki i związki przyczynowo-skutkowe, a możliwość budowania obiektów z piasku świetnie wpływa na wyobraźnię i kreatywność.
Zobacz także: Sprawdzone pomysły na zabawy dla dzieci
Zabawy w domu
Nie zawsze możemy zapewnić dziecku zabawę na dworze, dlatego warto przygotować sobie kilka aktywności, którymi będziemy mogli zająć maluszka na przykład podczas niepogody czy choroby. W szczególności polecamy wszelkiego rodzaju zabawy sensoryczne, które pozwalają dzieciom poznawać nowe smaki, kształty, kolory czy faktury. Jedną z propozycji jest zorganizowanie sensorycznej ścieżki. Na podłodze stwórzmy ścieżkę składającą się z miękkiego koca, tacki, na którą wysypiemy mąkę, surową soczewicę czy inny produkt sypki, dalej szeleszczący worek i miskę z ciepłą wodą. Dziecko, przechodząc na kolejny odcinek będzie doświadczać nowych doznań, co z pewnością sprawi mu ogromną frajdę.
W domu możemy także zorganizować wszelkiej maści zabawy plastyczne: malowanie farbami za pomocą palców, wyklejanie obrazka z kawałków gazety, zabawa ciastoliną.
Do zabawy możemy także użyć produktów spożywczych i przygotować z dzieckiem sałatkę. W tym celu do osobnych miseczek lub talerzyków włóżmy poszczególne produkty: surowe lub gotowane warzywa, groszek, ser żółty i kiełbas pokrojoną w kawałki oraz dodatki: oliwę lub majonez, przyprawy, które dziecko może jeść. Następnie zachęćmy naszą pociechę, aby w dużej misce wymieszała dowolne składniki, a następnie próbowała smaków. Taka zabawa to z jednej strony duża frajda dla malucha, a z drugiej – doskonała nauka poznawcza smaków.
Mamy nadzieję, że tych kilka pomysłów na zabawy z dwulatkiem będą dla wielu rodziców inspiracją do zaangażowania swojego dziecka w kreatywne spędzanie czasu.
Artykuł przygotowany we współpracy z internetowym sklepem z zabawkami Mamisie.pl