Czym zajmuje się dietetyk i kto korzysta z jego pomocy?

Szukasz dobrego zawodu i zastanawiasz się, jakie wybrać studia? Dietetyka to kierunek, który zapewni ci stabilną, ciekawą i rozwojową pracę. Czym będziesz się zajmować i kto skorzysta z twoich porad?

Specjalista od żywności i żywienia

Studia z dietetyki budzą coraz większe zainteresowanie wśród absolwentów szkół średnich. Nic dziwnego, jako specjalista od żywienia i żywności masz szansę na szybkie znalezienie pracy. Zawód ten najczęściej kojarzymy jako pomoc dla osób otyłych. Tymczasem dietetyk jest w stanie wesprzeć w przypadku wielu chorób. Co prawda nadwaga i otyłość stały się chorobami cywilizacyjnymi, ale ta lista jest znacznie dłuższa. Zaliczają się do niej również cukrzyca oraz różnego typu alergie pokarmowe. Coraz częstsze są również zaburzenia w odżywianiu, jak bulimia i anoreksja. W takim leczeniu dietetyk jest ważnym ogniwem większego zespołu.

Zasady zdrowego odżywiania

Mimo ogromnego wyboru artykułów spożywczych wiele osób nie wie, jak korzystać z tego dobrodziejstwa. Studia z dietetyki uczą wpływu żywności i żywienia na zdrowie człowieka. Jako ich absolwent będziesz miał wiedzę o tym, jak jeść, żeby się odżywiać, a nie tylko zaspokoić głód. Zapotrzebowanie na edukację tego typu coraz częściej zgłaszają szkoły. Dietetyk tłumaczy młodszym i starszym uczniom, jakich produktów powinni unikać, które ograniczać, a co jest wręcz zalecane w menu młodego człowieka. Edukacja żywieniowa społeczeństwa może się odbywać na różnych poziomach. Spotkania z dietetykiem organizują też firmy, np. w ramach specjalnych warsztatów.

Interdyscyplinarne studia, dietetyka i psychologia

Obszar ochrony zdrowia wymaga fachowej wiedzy, którą należy nieustannie poszerzać. Dietetyk nie kończy edukacji wraz z chwilą otrzymania dyplomu. Nadal szuka informacji, związanych z jego profesją. Czyta o nowych dietach, analizuje wyniki badań naukowców, dotyczących żywności. Co więcej, interdyscyplinarne studia, jakie kończy, otwierają go na dodatkowe dziedziny, jak anatomia, biochemia, medycyna czy psychologia. Zwłaszcza ta ostatnia to klucz do sukcesu dietetyka. Jeśli chcesz pomóc konkretnej osobie, musisz wzbudzić jej zaufanie. Tylko wtedy masz pewność, że razem ustalicie, jakie są przyczyny problemów.

Kto korzysta z pomocy dietetyka?

Studia z dietetyki otwierają wiele możliwości pracy. Gdzie możesz liczyć na zatrudnienie lub współpracę? Dietetyk pracuje w przychodniach zdrowia, szpitalach, poradniach dietetycznych i specjalistycznych. Z jego porad korzystają też placówki zbiorowego żywienia w żłobkach, przedszkolach, szkołach, sanatoriach, uzdrowiskach, hotelach. Na poradę żywieniową zapraszają też gabinety SPA, siłownie i kluby fitness. Każdy catering, zwłaszcza diety pudełkowe to też stała współpraca z dietetykiem. Część specjalistów pracuje indywidualnie ze sportowcami, lub znanymi celebrytami.

Przed dietetykiem stoi wiele wyzwań. Niektóre z nich prowadzą nawet do instytucji naukowych i projektów badawczych.