Ulubieni polscy autorzy tekstów piosenek – znasz ich wszystkich?

Każdy z nas uwielbia słuchać różnego rodzaju piosenki, które potrafią nam poprawić humor, ale też mogą one nam pomóc coś przemyśleć. Każdy lubi inny gatunek muzyczny. Niektórzy wolą słuchać zagranicznych piosenek, a inni decydują się na słuchanie utworów w języku polskim. Warto nieraz posłuchać co słowa piosenek mają nam przekazać lub o czym dokładnie są, bo często teksty piosenek powstają w ważnych momentach dla artysty.

Którzy artyści polscy są najbardziej znani?

Każdy w Polsce na pewno kojarzy twórczość Maryli Rodowicz i Krzysztofa Krawczyka, których piosenki są grane na różnych imprezach w całej Polsce. Polskie piosenki zdominowały lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte, bo bardzo dużo artystów wypuszczało swoje piosenki, które były związane z okresem transformacji. Zadaniem ich było rozweselenie Polaków, ale też upamiętnienie tego ciężkiego okresu. Na weselach jeszcze w tej chwili bawimy się do hitu „Prawy do lewego”, który wykonali wspólnie Goran Bregovic i Kayah.  W latach dziewięćdziesiątych do grona znanych polskich piosenek dołączy hit, które autorem jest Norbi i nazywa się on „Kobiety są gorące”. Hitem, który w tej chwili jest znany, ale jest trochę w innym stylu jest piosenka Roberta Gawlińskiego Nie stało się nic, która pokazuje, że zawsze warto walczyć, aby poprawić swoją sytuację.

Jakie polskie piosenki są najpopularniejsze, których motywem jest miłość?

Artyści od wieków śpiewają o miłości, dlatego mamy mnóstwo pięknych polskich piosenek, które śpiewają kolejne pokolenia i przy nich się bawią. Chyba wszyscy znają przebój Krzysztofa Krawczyka „Bo jesteś ty”, który mówi o jego miłości do żony i pokazuje emocje towarzyszące artyście w czasie tworzenia tego hitu. Wiadomo, że w tej chwili młode osoby słuchają bardziej młodych artystów takich jak Dawid Kwiatkowski, który stworzył piosenkę o miłości Na zawsze, która ma pokazać jak miłość potrafi być trwała. Warto posłuchać też piosenki Wilków Nie pokonasz miłości, bo tam można posłuchać, że z miłością nie jest łatwo wygrać. Prawdziwym hitem w o ostatnich latach był utwór stworzony przez Pawła Domagałe „Weź nie pytaj”, którego popularność była zaskoczeniem nawet dla samego autora. Warto też przesłuchać utwór znakomitej autorki Agnieszki Osieckiej, która stworzyła genialną kompozycję o tytule „Byle nie o miłości”.

Dlaczego tak popularne w ostatnich latach stało się w Polsce disco polo?

Większość osób nie przyznaje się, że słucha tego rodzaju muzyki, ale większość ludzi zna piosenki, bo przede wszystkim uwielbia się do nich bawić na różnego rodzaju imprezach. Nawet młodzież lubi się do nich bawić, kiedy są na jakiejś imprezie. W tej chwili wydaje się, że najbardziej popularnym artystą, który śpiewa utwory kojarzone z disco polo jest Zenek Martyniuk. „Przez twe oczy zielone” zna każdy Polak i bez problemu potrafi zaśpiewać tą piosenkę. Bardzo popularne stało się disco polo w ostatnich latach, bo gwiazdy reprezentujące ten gatunek są chętnie zapraszane przez telewizje oraz kanały muzyczne. Dużym atutem disco polo jest to, że są to polskie piosenki, które są dość rytmiczne i łatwe do zapamiętania, dlatego tak dużo ludzi lubi się bawić przy tego typu utworach. 

Każde pokolenie ma jakieś swoje ulubione piosenki z lat młodości, do których uwielbia wracać. Wiadomo, że jeszcze klika lat temu było mało bardzo znanych artystów, bo nie mieli oni aż tyle kanałów komunikacji, gdzie mogli pokazać swoją twórczość. Wraz z rozwojem internetu pojawiło się mnóstwo aplikacji, gdzie można słuchać różnych gatunków muzycznych.