Skup znaczków pocztowych – co musimy wiedzieć?

Chyba każdy zgodzi się z tym, że filatelistyka to naprawdę bardzo niszowe hobby, ponieważ w dzisiejszych czasach mało kto interesuje się znaczkami pocztowymi. Dzisiejszy świat działa nieco inaczej i ludzie skupiają się głównie na telefonach innych innowacyjnych urządzeniach, a znaczki pocztowe, to hobby które było popularne jeszcze jakiś czas temu. Pomimo tego, że hobby to obecnie nie jest popularne, to jednakże nadal jest jakaś grupa osób, która interesuje się znaczkami pocztowymi, a w wielu miastach nadal działa jakiś profesjonalny skup znaczków pocztowych.

Gdzie właściwie możemy wycenić znaczki pocztowe?

Jeżeli mamy to szczęście i w spadku na przykład po dziadku, czy też wujku dostaliśmy w spadku klasery ze znaczkami, to zazwyczaj zastanawiamy się – ile właściwie będą one warte. Na pewno samemu będzie nam ciężkie dokonać wyceny, jeżeli nie znamy się na znaczkach. dlatego też warto skonsultować się ze specjalistą. Oczywiście wycenę możemy sami mniej więcej oszacować, stosując do tego obecny katalog Fischera, ale musimy mieć na uwadze, ze ten właśnie katalog ocenia jedynie znaczki, na których wyraźnie widoczny jest charakterystyczny kasownik, a co za tym idzie musi być widoczna data wysłania oraz nazwa miejscowości. W każdym skupie znaczków również możemy dokonać wyceny, ponieważ zazwyczaj pracują tam specjaliści, którzy doskonale znają się na znaczkach (więcej tutaj).

Właściwość rynku

Żeby w ogóle móc odnieść jakikolwiek sukces na rynku filatelistycznym, to musimy mieć przede wszystkim szczęście, ale to nie wystarczy, ponieważ musimy się dobrze znać na znaczkach pocztowych. Trzeba wiedzieć, co powinniśmy kolekcjonować, jakie znaczki warto kupić, a jakie będą nic nie warte. To wszystko sprowadza się do tego, że za jakiś czas wartość sprzedaży danych znaczków, ma być zdecydowanie większa, aniżeli cena jaką za nie zapłaciliśmy. Zatem, nie starczy tutaj posiadanie umiejętności biznesowych. Tutaj, jak już wspomniano powyżej, zdecydowanie najważniejsza jest nasza wiedza na temat znaczków pocztowych, poszczególnych egzemplarzy, jak również na temat całej historii filatelistyki. Żeby móc w ogóle przystąpić do inwestycji związanej ze znaczkami pocztowymi, to niezbędna jest do tego przynajmniej elementarna wiedza z zakresu historii znaczków pocztowych. Ponadto musimy odpowiednio przechowywać znaczki pocztowe, ponieważ jeżeli będą one niezadbane, to po jakimś czasie zaczną płowieć, a co za tym idzie będą zdecydowanie mniej warte niż egzemplarze dobrze zachowane.