Psychoterapia online – umówienie wizyty krok po kroku

Osoby, które chcą skorzystać z psychoterapii online, często zastanawiają się, jak to zrobić i z kim skontaktować. W rzeczywistości cały proces jest bardzo prosty, zbliżony do umówienia spotkania z psychoterapeutą w jego gabinecie lub z psychologiem w poradni.

Umówienie darmowej konsultacji i wybór specjalisty

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie na stronie internetowej wybranej poradni psychologicznej dostępnych rodzajów terapii. Zwykle można skorzystać zarówno z pomocy indywidualnej, jak i konsultacji dla par lub rodzin. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, jakie usługi są dostępne w konkretnej poradni, aby później nie pojawiły się jakieś problemy. W przypadku niektórych gabinetów psychoterapii online możliwe jest umówienie darmowej konsultacji. Świetnym przykładem jest PsychoCare, a ofertę tej poradni można znaleźć tutaj: https://cplwowska.pl/pomoc-psychologiczna-online/

Darmowe spotkanie z psychoterapeutą sprawia, że klient może poznać ogólną specyfikę poradnictwa zdalnego, a psycholog pomoże w wyborze odpowiedniej terapii, dopasowanej do potrzeb klienta. Taka wstępna rozmowa trwa zwykle od 10 do 20 minut i odbywa się za pośrednictwem Skype.

Opłacenie kolejnego spotkania i początek terapii

Kolejnym krokiem jest opłacenie kolejnego spotkania, czyli pierwszej sesji terapeutycznej, której czas trwania wynosi zwykle około 50 minut, w przypadku terapii indywidualnej i około 100 minut, w przypadku terapii par lub rodzin. Płatności dokonuje się oczywiście w bardzo prosty sposób, poprzez wypełnienie krótkiego formularza i dokonanie przelewu internetowego. Kolejnym etapem na drodze ku zmian i rozwiązania życiowych problemów jest odbywanie spotkań z psychoterapeutą online. Takie sesje są cykliczne i zwykle mają miejsce raz w tygodniu, w dogodnym terminie dla klienta.

Kontynuacja online i stacjonarnie

Długość terapii zależy od wielu różnorodnych czynników, takich jak nastawienie i motywacja klienta, trudność i złożoność problemów, a także indywidualne predyspozycje. Warto zaznaczyć, że psychoterapia online w późniejszym okresie może zostać przeniesiona do gabinetu stacjonarnie. Zwykle jednak klienci przekonują się do formy zdalnej i rozmawiają swobodnie z terapeutą na różnorodne tematy, zwłaszcza że domowe zacisze daje większy komfort i umożliwia wybór dogodnego dla siebie terminu oraz godziny.