Otwórz się na świat dzięki filologii angielskiej

Filologia angielska to kierunek studiów bardzo często wybierany przez przyszłych studentów. Nie tylko ze względu na możliwości zawodowe i budowanie kariery. Uczęszczanie na zajęcia, które prowadzone się w języku angielskim i skupiają się na poprawnym czytaniu czy pisaniu, to szansa na bezbłędną komunikację z osobami z zagranicy. Jakie korzyści wynikają z zapisania się na filologię angielską?

Przełam bariery komunikacyjne!

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało otworzenie granic i dużo łatwiejsze podróżowanie między krajami. Nad Wisłę zaczęli przybywać turyści, zagraniczni studenci czy firmy i korporacje międzynarodowe. To wszystko wiąże się z koniecznością porozumiewania się w języku angielskim. Poziom zdobyty do czasu ukończenia szkoły średniej nie zawsze jest wystarczający, by móc bezstresowo porozmawiać z cudzoziemcami, bądź przedstawić prezentację w pracy. Młodzi ludzie coraz częściej zapisują się do szkół językowych albo decydują się na lekcje online czy prywatnego lektora.

Przewagą filologii angielskiej nad wyżej wymienionymi rozwiązaniami jest dużo większy zakres godzinowy, podczas którego ma się styczność z tym językiem obcym. W ciągu 3 lat studiów licencjackich duży nacisk kładzie się na poprawną wymowę, płynne czytanie, rozumienie ze słuchu i znajomość gramatyki. Po odebraniu dyplomu można pochwalić się uzyskaniem poziomu B2 lub C1. Dla wielu pracodawców jest to bardzo ważny punkt w CV, na który zwraca się uwagę i często weryfikuje. Dlatego po tak intensywnym czasie nauki rozmowa po angielsku lub wystąpienia publiczne w tymże języku na pewno będą mniej stresujące. Dodatkowo, poznany zasób słownictwa pozwoli przeprowadzić ciekawy dialog i zabłysnąć w oczach nie tylko rekruterów, ale także osób, które nie pochodzą z Polski.

Kariera czeka również poza granicami kraju

Wybierając filologię angielską jako kierunek studiów, warto pomyśleć o sprawdzeniu swoich umiejętności w praktyce. Świetną okazją do tego jest wyjazd na Erasmusa. Wymiana studencka umożliwia poznanie kultury innych państw i podszlifowanie zwyczajowej mowy. Życie wśród studentów, którzy także przyjechali z odległych zakątków świata, pozwoli na oswojenie się z różnymi akcentami, a tym samym polepszy rozumienie ze słuchu. Nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi będzie niezbędne, toteż konieczność rozmowy po angielsku oraz nauka samodzielności za granicą pozytywnie wpłynie na takie cechy jak zaradność, odwaga, czy pewność siebie. Poznając też dany kraj na Erasmusie można zadecydować, czy po ukończeniu studiów warto wyjechać i szukać w nim pracy. Znajomości, odbyte praktyki czy rekomendacje z pewnością pomogą w znalezieniu zatrudnienia także w międzynarodowych korporacjach.

Płynne posługiwanie się językiem angielskim to klucz do porozumienia się praktycznie z każdym na kuli ziemskiej. Z racji tego, że język ten jest jednym z najpopularniejszych, to studiowanie filologii angielskiej otwiera wiele możliwości zawodowych oraz towarzyskich. Warto zatem postawić na 3 bądź 5 lat intensywnej nauki na studiach pod okiem najlepszych wykładowców, by później móc cieszyć się z bezstresowej komunikacji z obcokrajowcami.