Jak wydać własną płytę bez wytwórni?

Wielu muzyków marzy o wydaniu własnej płyty, którą będą mogli się pochwalić przed znajomymi oraz sprzedawać na lokalnych koncertach. Jednak podpisanie korzystnego kontraktu z wytwórnią może być trudne, szczególnie jeśli dany nurt muzyczny nie wpisuje się w komercyjne trendy aktualnie panujące na rynku muzycznym. Wówczas warto rozważyć samodzielne wydanie płyty bez pomocy wytwórni.

Przygotuj repertuar i znajdź studio nagraniowe

Wydanie własnej płyty bez udziału wytwórni będzie się wiązało z określonymi kosztami. Dlatego, zanim muzycy wejdą do studia nagraniowego, powinni przygotować ostateczną wersję wszystkich utworów tak, aby w trakcie nagrywania skupić się jedynie na rejestracji dźwięku. Dzięki temu artyści zaoszczędzą czas i pieniądze na długich sesjach nagraniowych. Kolejnym krokiem będzie wybór właściwego studia nagraniowego, czyli takiego, które zapewni zespołowi dobre warunki sprzętowe oraz finansowe. Nie bez znaczenia będzie również lokalizacja studia oraz czas, jaki muzycy otrzymają na nagranie i zmiksowanie swojej płyty.

Stwórz oryginalny projekt graficzny

Na rynku co roku przybywa płyt cd i dvd od nowych i ambitnych zespołów. Dlatego chcąc zaistnieć w branży muzycznej, należy nie tylko nagrać świetny materiał, ale także stworzyć oryginalny projekt graficzny płyty. W tym celu można skorzystać z pomocy firm, które zajmują się tłoczeniem płyt, ponieważ w takich miejscach pracują doświadczeni graficy, projektujący unikalne nadruki do płyt cd i dvd. Okładka nowoczesnej płyty powinna zachęcać potencjalnych słuchaczy do zapoznania się z jej zawartością. Wobec czego nadruki powinny być atrakcyjne i zgodne ze współcześnie obowiązującymi trendami. Tworząc wyjątkową oprawę do płyt cd i dvd oraz nadruki można wziąć pod uwagę także styl muzyczny danego zespołu oraz instrumenty muzyczne wykorzystywane do tworzenia muzyki.

Poznaj zalety samodzielnego wydania płyty

Zlecając tłoczenie płyt specjalistom, muzycy zyskują pewność, że ich płyta będzie wyglądała dokładnie tak, jak to sobie zaplanowali i wymarzyli. Poza tym samodzielnie wydawanie płyt cd i dvd posiada także wiele innych zalet takich jak:

  • pełna kontrola nad całym procesem nagrania i wydania płyty
  • brak ograniczeń i kar umownych
  • brak konieczności dzielenia się zyskami ze sprzedaży z wytwórnią
  • działania promocyjne dostosowane do potrzeb i oczekiwań zespołu
  • możliwość wydania płyty w dogodnym dla zespołu terminie

Zdecydowanie największym atutem samodzielnego wydawania płyty jest pełna decyzyjność na każdym etapie jej powstawania. W takim wypadku począwszy od rejestracji materiału poprzez tłoczenie płyt, a na zaprojektowaniu nadruków kończąc artyści będą mogli swobodnie podejmować wszystkie decyzje dotyczące ich dzieła.

Zaangażuj się w działania promocyjne

Wydanie płyty bez pomocy wytwórni powinno objąć także kompleksowe działania promocyjne. Gdy zespół ma już za sobą tłoczenie płyt i posiada pokaźny zapas swoich płyt cd i dvd, wówczas można przystąpić do promowania materiału w mediach społecznościowych. Bazując na nadrukach znajdujących się na płycie, należy stworzyć treści reklamowe, które warto umieścić na Facebooku, czy Instagramie. Dobrym pomysłem będzie także zaprojektowanie koszulek nawiązujących do promowanej płyty oraz prowadzenie sprzedaży online i dystrybuowanie płyt na koncertach.

Podsumowując, wydanie płyty bez udziału wytwórni wcale nie musi być trudne. Szczególnie że w dzisiejszych czasach muzycy mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się tłoczeniem płyt, a także mogą wygodnie i przede wszystkim skutecznie promować swoje utwory w Internecie.