Jak wybrać słuchawki do komputera?

Słuchawki do komputera przydają się w czasie pracy oraz umożliwiają prowadzenie rozmów przez komunikatory i platformy do spotkań firmowych. Jednocześnie są jednym z podstawowych sprzętów, wykorzystywanych w celach rozrywkowych. Dzięki nim można oglądać filmy, gdy inni domownicy śpią lub słuchać ulubionej muzyki bez przeszkadzania współlokatorom. Jeśli szukasz słuchawek dla siebie, sprawdź, na jakie modele warto zwrócić uwagę i dlaczego.

Rodzaje słuchawek komputerowych

Słuchawki dzielą się na kilka rodzajów. Najpopularniejsze są słuchawki douszne, które są dołączane powszechnie do smartfonów i innych sprzętów. Taki model jest praktyczny na co dzień, gdyż zajmuje niewiele miejsca i może być zabierany w podróże. Minusem słuchawek dousznych jest sposób ich użytkowania – przy dłuższym słuchaniu muzyki lub oglądaniu filmów dość często pojawia się ból małżowiny usznej.

Słuchawki nauszne z pałąkiem są wygodne, gdyż nie uciskają uszu. Można z nich korzystać przez długie godziny. Wadą słuchawek tego typu jest jednak duży rozmiar. Trudno zabrać je do plecaka na wycieczkę lub zapakować do bagażu podręcznego w samolocie. Słuchawki nauszne są jednak lubiane przez graczy, którzy zwykle stawiają na modele wyposażone w mikrofon. Dzięki nim można szybko i wygodnie komunikować się z innymi graczami, gdy zajdzie taka potrzeba.

Uniwersalne słuchawki douszne

Słuchawki douszne są praktyczne, dlatego wybiera je wiele osób. Taki model jest odpowiednie do pracy, nauki i spędzania wolnego czasu. Wygodnie prowadzi się w nim rozmowy. Budowa słuchawek dousznych pozwala używać ich podczas prowadzenia samochodu i uprawiania sportu. Dzięki temu jedne słuchawki są w stanie służyć w wielu sytuacjach.

Niewielkie akcesorium można zapakować do małego pudełeczka, które zmieści się nawet w kopertowej torebce lub nerce zakładanej na górskie wyprawy. Przechowywanie sprzętu nie sprawia żadnych trudności, nawet gdy mieszka się w wynajmowanym pokoju lub ma się jedynie ciasną kawalerkę.

Sprawdź ofertę https://www.neonet.pl/sluchawki/sluchawki-douszne.html

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe?

W sklepach ze sprzętem elektronicznym do wyboru ma się słuchawki douszne bezprzewodowe i przewodowe. Łączność bezprzewodowa sprawia, że słuchawki wyposażone w Bluetooth nie wymagają stosowania kabli. Wystarczy, że włoży się specjalny moduł do portu w komputerze, a słuchawki odtworzą dźwięk. Bezprzewodowe akcesoria ograniczają plątaninę przewodów na biurku i jednocześnie dobrze sprawdzają się u użytkowników, którym zależy na maksymalnej mobilności.

Słuchawki przewodowe są lubiane w szczególności przez graczy. Kabel chroni przed pojawianiem się opóźnień w wysyłaniu dźwięku, dzięki czemu gracz zawsze w pełni wykorzystuje swoje możliwości. Ochrona przed lagami sprawia, że ma lepszy refleks i błyskawicznie reaguje na decyzje podejmowane przez innych uczestników rozgrywki. Jeśli stawia się na słuchawki nauszne z kablem, powinno się pamiętać, że długość przewodu powinna wynosić około 150 cm. Dzięki temu uniknie się nadmiernej plątaniny przewodów na blacie biurka i jednocześnie zyska się swobodę ruchów.

Parametry techniczne dobrych słuchawek

Jeśli chodzi o słuchawki komputerowe, poszczególne modele różnią się od siebie parametrami technicznymi. Ważna jest nie tylko intuicyjna regulacja głośności, ale i częstotliwość słuchawek. Im szerszy zakres częstotliwości odbiera akcesorium, tym większa jest głębia dźwięku. Słuchawki, które służą jedynie do prowadzenia rozmów, mogą mieć zakres 20-20 000 Hz. Jeżeli chce się korzystać z nich podczas słuchania muzyki, warto postawić na sprzęty, które odbierają częstotliwość poniżej 20 Hz i powyżej 20 Hz. Tych dźwięków nie da się usłyszeć, jednak fala generuje wibracje, które użytkownik może poczuć.

W dobrych słuchawkach równie ważna jest dynamika. Im jest większa, tym wierniej odtwarzane są dźwięki ciche i głośne. Jest to istotne w przypadku słuchania muzyki i oglądania filmów. Sprzęt realnie odda dźwięki szumiących drzew, jak i startującego samolotu. Podczas słuchania muzyki klasycznej sprawi natomiast, że użytkownik będzie delektować się brzmieniem wszystkich instrumentów wykorzystywanych w utworze. Dynamikę słuchawek wyraża się w decybelach.

Impedancja głośników wpływa na jakość dźwięku. Wyraża się ją w ohmach (Ohm). Im wyższe są wartości parametru, tym lepszy jest dźwięk. Zwykle impedancja wynosi od 30 do 300 Ohm.

Dobre słuchawki posiadają również funkcję redukcji szumów otoczenia. Dzięki niej słucha się muzyki z większą przyjemnością, a podczas oglądania filmów można skupić się wyłącznie na dialogach i muzyce w tle. Aktywna redukcja szumów sprawia, że dźwięki otoczenia są niesłyszalne lub całkowicie stłumione. Taka funkcja jest przydatna w szczególności, gdy używa się słuchawek w zatłoczonych pomieszczeniach bądź w pociągu, autobusie lub w tramwaju.

Uwagę warto zwrócić także na materiał, z jakiego wykonano słuchawki nauszne. Jeśli stawia się na model z nausznikami, ważne jest przyjrzenie się, czy tkanina dotykająca skóry jest przewiewna. Dzięki temu uniknie się nadmiernego pocenia głowy w okolicy uszu.